Starostové a Piráti vyzývají primátora: Zjistěte, proč je Karviná 2. nejhorším městem v ČR!

 

Karviná, 9. července 2018: Karviná druhým nejhorším místem pro život v Česku?! Přesně tak naše město zhodnotila nedávno zveřejněná studie “Obce v datech”. Ta porovnávala index kvality života ve více než dvou stech českých městech. To se ale nechce věřit valné většině místních obyvatel. Podrobné informace z výzkumu se ovšem k občanům Karviné zdá se nedostanou. Primátor Jan Wolf v čele vládnoucí Sociální demokracie je totiž odmítá od realizátora studie koupit. Data kritizuje a zpochybňuje. Faktem ale je, že ho nečetl. Starostové a Piráti, kteří jdou do letošních komunálních voleb v Karviné společně,  teď primátora v otevřeném dopise vyzývají, aby před šokujícím umístěním Karviné v žebříčku nestrkal hlavu do písku, detailní analýzu pořídil, zveřejnil a podrobil reflexi a kritice.

„Můžeme si o této studii myslet co chceme, ukřivděně nesouhlasit nebo zpochybňovat věrohodnost dat. Co bychom ale rozhodně dělat neměli, je strkat hlavu do písku před statistickými údaji, které se nám nemusí líbit, vliv na image našeho města mají ale tak či tak. Nezpochybnitelným faktem je, že takováto prezentace města v rámci ČR Karviné škodí, má dopad na cenu nemovitostí, odliv obyvatel i trh práce. Pokud je metodologie výzkumu špatná, zjistíme to pouze tak, že se na data podíváme a podrobíme je vlastní analýze,“ vysvětluje Petr Letocha, lídr společné kandidátky Starostů a Pirátů.

 

Stejný názor má i dvojka na společné kandidátce a lídryně místních Pirátů, Zuzana Klusová. Ta se primátora dotazovala přímo na červnovém zasedání zastupitelstva. I tam ovšem primátor Wolf odpověděl, že nehodlá za analýzu platit a s výsledky nesouhlasí.. „Vedení města se letos rozhodlo utratit veškeré úspory a běžný rozpočet navýšit o dalších cca 600 milionů. Ruší velkoryse poplatky za hromadnou dopravu i komunální odpad, je štědré ke sportovcům a hodlalo věnovat i 1, 5 milionu faře na nový zvon. Teď se ale zuby nehty brání obětovat částku v řádech pouhých desetitisíců za výsledky průzkumu, který má na Karvinou obrovský dopad,“ kritizuje Zuzana Klusová. Podle ní se vedení města bojí výsledky zveřejnit a před volbami si zkazit reputaci, než že by mělo problém investovat pár desítek tisíc z rozpočtu.

 

Studie podobného rozsahu by přitom město stála podstatně větší částku, pokud by si ji zadávalo samo z vlastních prostředků. Data si neváhal zakoupit nedaleký Havířov a také špatně hodnocené obce na Ústecku. Společnost, která průzkum realizuje obcím krom analýzy nabízí také spolupráci a metody, jak pomoci zlepšit nejhůře hodnocené oblasti.

Index kvality života ve výzkumu Obce v datech zahrnuje 29 dílčích indexů, které byly pečlivě vybrány. Sami autoři k metodice výzkumu na webových stránkách uvádějí:

„Kvalita života je měřena pomocí indexů, které mají vliv na spokojený a šťastný život člověka. Na základě mnoha studií i námi realizovaných průzkumů a fokusních skupin) jsme tyto indexy rozdělili do tří základních oblastí. Pro šťastný a spokojený život je nezbytné, aby tyto oblasti byly navzájem v určité rovnováze, protože pokud byť jen v jediné trpíme nějakým nedostatkem, výrazně to poznamená naši celkovou spokojenost v životě. Při konstrukci celkového skóre kvality života v obci jsme si tuto skutečnost uvědomovali, a proto jsme pečlivě vybírali ukazatele, které objektivně zachycují stav v obci a mají dobrou vypovídající hodnotu.“ Více na https://www.obcevdatech.cz/o-indexech